Konkrétní směšné trestní sazby

3. listopadu 2018 v 22:32 | Spravedlivý soudce |  Proč to píši
Tresty za násilné trestné činy jsou zcela směšné a nechrání společnost.
Trest odnětí svobody na doživotí může soud uložit pouze pachateli, který spáchal zvlášť závažný zločin vraždy podle § 140 odst. 3, nebo který při spáchání zvlášť závažného zločinu obecného ohrožení podle § 272 odst. 3, vlastizrady (§ 309), teroristického útoku podle § 311 odst. 3, teroru (§ 312), genocidia (§ 400), útoku proti lidskosti (§ 401), použití zakázaného bojového prostředku a nedovoleného vedení boje podle § 411 odst. 3, válečné krutosti podle § 412 odst. 3, perzekuce obyvatelstva podle § 413 odst. 3 nebo zneužití mezinárodně uznávaných a státních znaků podle § 415 odst. 3 zavinil úmyslně smrt jiného člověka, a to za podmínek, že
a) takový zvlášť závažný zločin je mimořádně závažný vzhledem k zvlášť zavrženíhodnému způsobu provedení činu nebo k zvlášť zavrženíhodné pohnutce nebo k zvlášť těžkému a těžko napravitelnému následku a

b) uložení takového trestu vyžaduje účinná ochrana společnosti nebo není naděje, že by pachatele bylo možno napravit trestem odnětí svobody nad dvacet až do třiceti let.

Tudíž doživotí může dostat pouze vrah dítěte mladšího patnácti let, těhotné ženy, dvou a více lidí, rasistický nebo extrémně krutý, vrah policisty, svědka, úřední osoby nebo někoho pro finanční zisk nebo kdo založí požár, povodeň, výbuch nebo podobnou událost za účelem někoho zabít, ale ve všech těchto případech jen pokud soudní znalec řekne, že neexistuje možnost nápravy. Jenže i znalci se mnohdy mýlí, dle nich byl napravený vrah, který po propuštění zavraždil jedenáct žen a nutno dodat, že psychologie se ve srovnání s většinou vědních disciplín vyvýjí velmi pomalu.

Doživotí je základní způsob ochrany společnosti, přesto může být uděleno zcela výjimečně. V současnoti je pouze 48 doživotně vězněných "lidí" a to v roce 2017 bylo v Česku 146 vražd. Nutno ale dodat, že mnohé vraždy se označí jako těžké ublížení na zdraví s následkem smrti (maximum 16 let vězení) a tudíž je ve skutečnosti vražd ještě více.

Zde konkrétně uvedu neuveřitelně arogantní trestní sazby, které společnost chrání jen zcela minimálně, nejsou odstrašující a umožňují opakování činu:
Za vraždu může dostat i evidentně nenapravitelný pachatel maximálně 20 let vězení, krom případů v odstavci nad tímto odstavcem a rovněž v případě jiných vražd pachatel, u nějž je dle soudního znalce existuje možnost nápravy. Pokud vražda není plánovaná, tak maximálně 18. Jedná se o výsměch lidskému životu.

Za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti je možné maximálně 16 let. Takže i zcela nenapravitelný vrah, jehož čin je takto označen, musí být po šestnácti letech puštěn mezi nás a zabít dalšího člověka.

Za únos a znásilnění dítěte hrozí pět až dvanáct let vězení, přestože recidivita u tohoto typu pachatelů je vysoká. (viz. Zdeněk Hryščenko)

Za únos letadla může pachatel dostat osm až patnáct let vězení, i přestože nebezpečnost činu je obrovská

Vražda novorozeného dítěte matkou: Matka, která v rozrušení způsobeném porodem úmyslně usmrtí při porodu nebo bezprostředně po něm své novorozené dítě, bude potrestána odnětím svobody na tři léta až osm let.
Maximálně osm let za vraždu novorozeně, které má před sebou celý život. Stejný maximální trest je možný za nesrovnatelně méně závažné činy, jako je například krádež půl milionu (jde snadno napravit vrácením ukradené věci) nebo za pohlavní styk se čtrnáctiletou.
Nechci říct, že by maximální trestní sazba za krádež mezi půl milionem a pěti miliony byla příliš vysoká, ale jen chci poukázat, jak se posuzuje závažnost násilných a finančních trestných činů
Trestné činy násilné jsou vysoce nebezpečné nebo závažné a jejich pachatelé čin často opakují. Tudíž je třeba je zavírat na mnoho let, vrahy na doživotí. Za to finanční trestné činy jsou napravitelné. Jejich trestání v současné trestním zákoně je zcela ideální.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 4. listopadu 2018 v 20:42 | Reagovat

Ty tresty by měly být rozhodně vyšší! A největší výsměch je to, že si kolikrát odsedí půlku trestu a pustí je za dobré chování... Kde je nějaká spravedlnost?!

2 spravedlivysoud spravedlivysoud | Web | 4. listopadu 2018 v 20:50 | Reagovat

[1]: Naprosto souhlasím. Spravedlnost minimálně u násilných trestných činů chybí a ochrana společnosti o to víc. Lidský život nemá dnes příliš velkou cenu.

3 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 9. listopadu 2018 v 15:09 | Reagovat

Často se divím, s jak nízkými tresty vyváznou.. A hned mě napadá, jak strašně asi musí být v tu chvíli rodině toho poškozeného :-I. Život nebo zdraví už mu nikdo nevrátí a viník je za pár let venku..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama